Oświadczenie Rady Miejskiej w Krobi w sprawie ewentualnej budowy kopalni

Po uchwałach podjętych, w sprawie ewentualnej budowy kopalni węgla brunatnego, przez sąsiednie samorządy tj. Pakosław, Jutrosin, Pępowo czy Miejska Górka - także krobscy rajcy nareszcie ustalili swoje stanowisko w tym trudnym temacie.

 

 

Oświadczenie

Rady Miejskiej w Krobi

z dnia 29 marca 2012 r.

 

w sprawie ewentualnej budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie Powiatu Gostyńskiego w Gminach Krobia i Poniec,oraz na terenie Powiatu Rawickiego w Gminie Miejska Górka

 

         Na podstawie § 19 ust. 2 pkt 3 Uchwały Nr XVII/112/2008 Rady Miejskiej                    w Krobi z dnia 18 lutego 2008 r. w sprawie Statutu Gminy Krobia (Dz. Urz. Województwa Wielkopolskiego z 2008 r. Nr 60, poz. 1198 z późn. zm.), Rada Miejska w Krobi występuje z następującym oświadczeniem :

 

§ 1. W związku z ewentualnością budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie naszej gminy, oraz Gmin Poniec i Miejska Górka oświadczamy, że jesteśmy przeciwni budowie kopalni na obszarze Gminy Krobia i gmin sąsiadujących : Miejska Górka i Poniec. Stanowisko nasze wynika z możliwości wystąpienia niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Zmiany te dotknęłyby podstaw funkcjonowania gospodarstw rolnych. Gospodarują one na glebach o wysokiej klasie bonitacyjnej i prowadzone są w wysokie kulturze rolnej.

Na terenie naszej gminy, oraz gmin sąsiednich prowadzona jest produkcja dla firmy HJ Heinz działającej w miejscowości Pudliszki (dawnej ZPOW Pudliszki). Działalność tego zakładu ma ponad 90-letnią tradycję i nie może zostać zachwiane obopólne zaufanie co do możliwości uprawy, sprzedaży i przetwarzania owoców i warzyw. Rolnicy naszej gminy są szczególnie związani z pracą w rolnictwie bo wynika to z historii naszego obszaru. Znaczna część wiosek była własnością biskupów poznańskich stąd nazwa naszego regionu - Biskupizna. Po zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego naszej gminy współpracujemy z firmami, które zbudują na terenie gminy dwie Farmy Wiatrowe. Będzie to nasz udział w zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Zdaniem Rady Miejskiej w Krobi należy kontynuować dotychczasowe kierunki rozwoju gminy. Nie wiążemy tego rozwoju z odkrywkową kopalnią węgla brunatnego ponieważ budzi to niepokój   i protesty mieszkańców.

Oświadczenie Rady Miejskiej w Krobi jest zgodne z wcześniejszym oświadczeniem Burmistrza Krobi, które było i jest przeciwne eksploatacji złóż węgla brunatnego.

Wyrażamy gotowość współpracy z gminami zainteresowanymi tym problemem.

 

 

 

źródło:www.krobia.pl

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 7201253 osób.
realizacja 2011: studio fabryka