Nie rzucim ziemi skąd nasz ród.... - zdjęcia

Dzień 11 lipca 2011r. , będzie datą na długo zapamiętaną w obecnej historii Gogolewa. W tym dniu odbyło się chyba jedno z najbardziej burzliwych zebrań jakie przeżywała ta miejscowość.

Tematem zebrania była oczywiście wydana koncesja na badania geologiczne  dla firmy PAK Górnictwo. Firma ta jest jedną ze spółek wchodzącą w struktury ZE PAK S.A. z siedzibą w Koninie .Przedmiotem działalności spółki jest, m.in. wydobywanie węgla brunatnego, węgla kamiennego, żwiru, piasku, działalność usługowa wspomagająca pozostałe górnictwo i wydobywanie, wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich.

Do Gogolewa przybyli : Zbigniew Bryja - Prezes Zarządu PAK Górnictwo Sp. z o.o. wraz ze swoimi współpracownikami panią Katarzyną Chmiel, panem Kazimierzem Pałaczem oraz panem mecenasem Chomskim ( dyr. d/s zarządzania majątkiem ).

W spotkaniu uczestniczyli także : Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda, radna Gminy Krobia pani Genowefa Skrobała , sołtysi m.in. Gogolewa pan Janusz Bogdański i  Niepartu pan Walenty Mikołajczak oraz kilku sołtysów okolicznych sołectw .  

Rzecz jasna obecny był także komitet protestacyjny. To grupa osób , która już od ubiegłego roku aktywnie działa przeciwko przeprowadzeniu odwiertów badawczych i powstaniu ewentualnej kopalni. Reprezentowali ich m.in. pani Sylwia Maćkowiak , pan Janusz Maćkowiak i pan Witold Skorupka .

Przybyła  także spora liczba mieszkańców Gogolewa , Niepartu i innych miejscowości ,na których planowane są odwierty.

Nad spotkaniem medialnie czuwały dziennikarki z : "Radia Elka"," Życia Gostynia " oraz " Panoramy Leszczyńskiej".

Już przed rozpoczęciem spotkania wiadomo było ,że atomsfera będzie gorąca. Ostatnie doniesienia prasy lokalnej, w tej sprawie ,  jeszce bardziej spotęgowały negatywne emocje względem przedstawicieli PAK-u a także Burmistrza.

 

Zebranych powitała pani Genowefa Skrobała , która pełniła rolę prowadzącej spotkanie . Po krótkim wstępie głos oddała  Prezesowi firmy PAK Górnictwo - panu Zbigniewowi Bryja . W swoim wystąpieniu przedstawił jak rozmieszczone są złoża węgla brunatnego w Polsce. Wymienił też powody dla których właśnie tym terenem zainteresowała się jego firma .Niewątpliwie przyczyną są badania wykonane już wiele lat temu , które  wskazują na występowanie węgla oraz innym minerałów w tutejszych ziemiach. Badania, o które obecnie  zabiega PAK, miałyby miejsce od linii kolejowej Poniec-Krotoszyn i na  południe od Krobi zwłaszcza w rejonie wsi Oczkowice, Kołaczkowice oraz na północ od Miejskiej  Górki, w okolicach Gostkowa, Ciołkowa i Rogowa. Szacowana ilość złóż to ok. 3mld ton. Dla zobrazowania ,mówca przytoczył dane ,iż wszystkie kopalnie węgla brunatnego w Polsce od końca wojny wydobyły do tej pory ok. 3,5mld ton.

- Zanim ktokolwiek pomyśli o budowie kopalni trzeba dokładnie ustalić ,czy ten węgiel jest i czy jego wydobycie wogóle będzie opłacalne - tłumaczył zebranym prezes Bryja. Zapewniał także - Nikt nikomu nie wejdzie na jego teren bez jego zgody.

 

Stanowcze NIE ! - dla planów spółki wyrażała grupa mieszkańców , która nie zgadza się na wykonanie testowych odwiertów.

W atmosferze emocji , krzyków i nerwów - zarzucano przedstawicielom PAK-u ,iż nie do końca mówią prawdę oraz to ,że nie szanują tutejszych mieszkańców i tej ziemi myśląc o powstaniu kopalni .

- Na tych ziemiach jest najwyższa kultura rolna, a pracowało na to wiele pokoleń . Wy tego nie wykarczujecie ! - mówił do pracowników spółki jeden z rolników.

 - My się nie zgodzimy, na pewno na moim gruncie nikt wiercił nie będzie, chyba że  znajdziecie takiego, co przekupicie judaszowskimi pieniędzmi - zapewniał inny.

Pani Sylwia Maćkowiak , w imieniu komitetu protestacyjnego , wręczyła prezesowi PAKu listę osób przeciwnych przeprowadzeniu badań i powstaniu kopalni. Na liście tej znajdowało się około 800 podpisów. Następnie większość zebranych osób,  w  geście protestu,  opuściła salę .

W tym momencie głos zabrał burmistrz Krobi Sebastian Czwojda . Osobom pozostałym na sali próbował wytłumaczyć jego stanowisko w omawianej sprawie . Próbował , bo ze względu na panującą atmosferę trudno mu było dojść do głosu.

- Pan powinien tę decyzję cofnąć - nawoływał jeden z mieszkańców  Gogolewa - To nie jest pana prywatny 
folwark, powinien pan zapytać się ludzi, którzy są solą tej ziemi,  co na ten temat sądzą
- wtórował mu  inny rolnik.

Decyzja , o której mowa wyżej , to podpisana pozytywna opinia samorządu - wymagana przed przystąpieniem do badań, przez firmę PAK.

Włodarz gminy tłumaczył ,że podpisane przez niego ( także przez burmistrza Miejskiej Górki) pismo ma tylko charakter opini przyzwalającej na przeprowadzenie odwiertów badawczych . - Nie ma w nim zgody na wydobycie lecz tylko na poszukiwanie -mówił Czwojda- na terenie naszej gminy poszukiwany jest także gaz i ropa naftowa. Tam też została wydana opinia pozytywna .

Burmistrz potrzymywał ,że nadal jest zdania które wyraził w swoim oświadczeniu wydanym 26 kwietnia 2010r (tutaj).

Wyraził także oburzenie treścią artykułu w " Panoramie Leszczyńskiej " p.t. " Zdrada burmistrza"(tutaj), zarzucając obecnej na sali autorce przekręcenie jego wypowiedzi.

 

Zebranie zakończyła pani Genofewa Skrobała , radna g.miny Krobia .

 

Niestety  żadna ze stron  ,po wczorajszym zebraniu nie może być zadowolona .

Burmistrz  bo  - można było się spotkać z zainteresowanymi rolnikami wcześniej i na spokojnie wyrazic swoje zdanie . Nie spadłyby wczoraj takie gromy.

Firma PAK Sp. z o.o. -  może zdaje sobie sprawę ,że tu zgody nie będzie.  Jednakże słowa prezesa o zamiarze zrealizowania koncesji na przebadanie złoż węgla , która obowiązuje przez pięć lat-  Posmakowałem już goryczy odmowy mieszkańców, ale są też  podpisane zgody i mam poczucie, że są osoby, które chcą wiedzieć co tu się znajduje. Jeśli  któryś z rolników się nie zgodzi, wiercenia odbędą się gdzieś indziej - pokazują ,że sprawa nie jest zamknięta .

Mieszkańcy bo  , można było swoje zdanie wyrazić w bardziej merytoryczny i spokojny , choć stanowczy sposób. ( o taczce jako jedyny z mediów nie piszę , bo to nie było najważniejsze ). Z pewnością temat jeszcze będzie wracał , a nie poznaliśmy odpowiedzi na pytania , które mogły wczoraj paść.


tekst/fot. WojDor

Galerię  zdjęć także można obejrzeć na stronie "Życia Gostynia " - ( tutaj).

 

  


 


 


Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
koniec........., 2011-07-20 12:41:38
Burmistrz radna i sołtysi do wymiany jedna klika!
faktura vatantywęglarz, 2012-06-21 11:24:47
Sprzedali nas i zapomnieli o tym powiedzieć. Biedni ludzie nie wiedzą o tym i próbują to powstrzymać. faktura wystawiona, towar wydany i zapłacony. Korekt w tym wypadku się nie wystawia ! Gdzie my żyjemy ? ! ? Gorzej jak za putina !
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 7200410 osób.
realizacja 2011: studio fabryka