Kopalnie odkrywkowe - czarna dziura gospodarki

Tytuł tego newsa to hasło , które w dniu dzisiejszym aktywiści Greenpeace opuścili z dachu Ministerstwa Gospodarki . Od rana protestowali tam przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych w Polsce. W tym celu rozpostarli kilkudziesięciometrowy transparent z napisem „Kopalnie odkrywkowe – czarna dziura gospodarki”. Domagali się odstąpienia od planów budowy kopalni odkrywkowych. W proteście tym uczestniczyli także mieszkańcy rejonów gdzie są plany budowy odkrywek - w tym naszego terenu, naszej wsi.

Ekolodzy zjechali z dachu na linach, pozostawiając transparent zawieszony na gmachu ministerstwa. Został od odczepiony przez pracowników ochrony resortu. 

Policja zatrzymała ośmiu aktywistów Greenpeace'u i zabrała ich na komisariat, gdzie byli przesłuchiwani. 

Ekolodzy z Greenpeace domagali się do ministra gospodarki Waldemara Pawlaka aktualizacji „Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku” i odstąpienia od planów budowy kopalni odkrywkowych. Chcą za to modernizacji istniejących linii przesyłowych i większych inwestycji w odnawialne źródła energii. 

Ekolodzy zwracają uwagę, że uruchomienie nowych kopalni węgla brunatnego oznaczają nawet 10 mld zł rocznie strat społecznych i środowiskowych. Powołują się na opracowanie profesora Akademii Górniczo-Hutniczej Mariusza Kudełko, z którego wynika, że nawet 30 tys. osób może zostać wywłaszczonych. Ekspertyza kosztów zewnętrznych zwraca też uwagę, że produkcja energii z węgla brunatnego mocno obciąża zdrowie. Do tego trzeba doliczyć zniszczenia budynków i straty przyrodnicze. 

W dzisiejszym proteście uczestniczyli także mieszkańcy rejonu Krobia-Miejska Górka , w tym mieszkańcy Gogolewa.

 

 


KRÓTKI MATERIAŁ FILMOWY OBEJRZYSZ KLIKAJĄC          TUTAJ 

 

 

 

Źródło : za www.tvp.info

Fot : www.tvp.info ( PAP/Radek Pietruszka )

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 7200442 osób.
realizacja 2011: studio fabryka