Gogolewo znów najlepsze

Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na wyspie kasztelańskiej, którego dokonał Burmistrz Krobi Sebastian Czwojda, było znakiem, że Dni Krobi 2014 się rozpoczęły. Na dzień 24 sierpnia organizatorzy przygotowali urozmaicony program. Tradycja i historia została połączona z rywalizacją między sołectwami , przy słodkim miodzie. Podczas, chłodnego już wieczoru, zgromadzoną publiczność rozgrzewał Mrozu z zespołem.

 Z wyspy kasztelańskiej , drużyny poszczególnych sołectw uczestniczących już po raz piąty w Turnieju Wsi, przemaszerowały na stadion, gdzie odbywały się konkurencje. Dodać należy,że w tym roku reprezentacja danego sołectwa składała się z dwóch drużyn : młodzieżowej i dorosłych. 

Turniej rozpoczął się polowaniem na „zająca”. Zadaniem zawodników ( po jednym z każdej drużyny) było dogonić „zająca” i zdjąć mu z głowy kapelusz. Najwięcej emocji przyniosły zaprzęgi. W konkurencji brało udział trzech reprezentantów każdej drużyny, woźnica oraz dwa „konie” – jeden z zawodników kierował zaprzęgiem, zaś pozostali ciągnęli zaprzęg pomiędzy pachołkami. Konkurencja z pozoru łatwa, jednak zawodnicy ciągnący zaprzęg musieli wykazać się zaufaniem do woźnicy, gdyż mieli zasłonięte oczy. Kolejne potyczki były sprawdzianem siłowym, gdzie należało wykazać się nie tylko precyzją, ale także pod uwagę brano czas pokonania toru przeszkód. Zawodnicy dopingowani przez publiczność pokonywali tor przeszkód tak, by nie wylać wody z wiader zawieszonych na szuńdach. . Najbardziej widowiskowe okazało się poszukiwanie skarbu w stogu słomy. Metody stosowane przez uczestników tej konkurencji były bardzo różnorodne, jednak w efekcie ważna była ilość zebranych banknotów. Rywalizacja drużyn dorosłych zakończyła się konkurencją o nazwie „Tratwa”, w której udział brała cała drużyna.

Dla młodszej części reprezentacji sołectwa przygotowano sztafetę, w której udział brała cała drużyna. Konkurencja była tym bardziej ciekawa, gdyż uzyskane punkty doliczane były do ogólnego wyniku rozgrywek. Dzieci dopingowane przez rodziców musiały poradzić sobie z mrówczym transportem, slalomem z dynią, toczeniem piłki głową, wyścigiem na skrzynkach oraz ułożeniem wieży z klocków według schematu. Wszystko po to, by po przekroczeniu mety odebrać nagrodę.
Należy wspomnieć, że dodatkowe punkty można było zyskać za udział w II Gminnych Zawodach w Wyścigach Drezyn Ręcznych, które odbyły się podczas Turystycznego Pikniku Dworcowego oraz za stoiska prezentację stoiska promującego sołectwo podczas Dni Krobi.

Ostatecznie Turniej Wsi zakończył się następująco:
I miejsce – Gogolewo
II miejsce – Domachowo
III miejsce- Stara Krobia
W tym roku oprócz pucharu przechodniego, który trafił do Gogolewa sołectwa otrzymały puchar za zajęcie trzech pierwszych miejsc. 

Równolegle z Turniejem Wsi odbywał się konkurs na najlepszy produkt na bazie miodu. Jury oceniło 19 produktów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, lokalne organizacje działające na terenie Gminy Krobia oraz lokalnych pszczelarzy. Podczas oceny jury zwracało uwagę przede wszystkim na estetykę i sposób prezentacji produktu, nawiązanie do tematyki konkursu oraz związek produktu z regionem. Komisja nie miała łatwego zadania, gdyż wszystkie przygotowane produkty były pomysłowe, zaś ich przygotowanie było pracochłonne. Jednak taka rola komisji, że dokonać wyboru należało. I tak serca jury podbiła szynka w miodzie wraz z deepem miodowym przygotowaną przez KGW Domachowo. Kolejne miejsca przyznano KGW Chumiętki za tort miodowo – orzechowy oraz KGW Żychlewo za drink miodowo – miętowy.
Dla wszystkich uczestników konkursu, jak i turnieju wsi przygotowano pamiątkowe dyplomy za udział.
Dodatkowymi atrakcjami było miasteczko dmuchane dla dzieci, jarmark średniowieczny połączony z osadą średniowieczną, pokaz walk rycerskich oraz stoisko gminne, gdzie można było zapoznać się z historią Biskupizny uwiecznioną na fotografiach.
Pierwszy Dzień Dni Krobi zakończył długo wyczekiwany przez zgromadzonych koncert Mrozu z zespołem.

 

Naszej reprezentacji serdecznie gratulujemy !!!!

 

Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ  lub TUTAJ

 

 

 

 

źródło : za https://www.facebook.com/pages/Gmina-Krobia

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
sołtysiadamirek, 2014-08-26 20:04:22
Stara krobia trochę nie fer sie zachowywała a co do dróżyn to nie wszyscy musieli wystawiać po dwie reprezentację
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 7199709 osób.
realizacja 2011: studio fabryka