Dziury,dziury,dziury !!! - zebranie wiejskie

Problem jakości drogi powiatowej przebiegającej przez Gogolewo wyrósł na główny temat zebrania wiejskiego, które odbyło się 15 marca 2017 r w Gogolewie. Nie może to dziwić wszak praktycznie mieszkańcy naszej wsi nie mają alternatywy aby dojechać do miejsc pracy, urzędów, lekarzy czy szkół.

   Na zwołane spotkanie niestety ponownie przybyło niewielu mieszkańców naszego sołectwa. Na wstępie przybyłych powitał i harmonogram zebrania przedstawił sołtys Gogolewa - Adam Franciszczak. Obecni byli także Burmistrz Krobi - Sebastian Czwojda oraz radna Rady Miejskiej w Krobi - Genowefa Skrobała.

   Sołtys przedstawił sprawozdanie z działalności w 2016 roku. Od paru już lat "lwia" część funduszu sołeckiego przeznaczona jest na wymianę chodnika. W ubiegłym roku nowa kostka znalazła się od numeru 32 do 40. W bieżącym plan przewiduje dalszy ciąg od numeru 40 do 46. Nasza sala wiejska wzbogaciła się także o nową kuchenkę gazową oraz system wentylacji w kuchni. Dokupiono także 7 stołów.  Dodać tu trzeba, że sala ta zrobiła się bardzo atrakcyjna dla wynajmujących, o czym świadczy ilość imprez jakie odbyły się w niej w ubiegłym roku. Tym bardziej należy dbać o jej wyposażenie.Sołtys podczas swojego wystąpienia, przypomniał także o aszce, która była zakupiona w poprzednim roku i część z niej została już wykorzystana w celu wyrównania dróg polnych. Reszta zostanie rozdysponowana tej wiosny. Przy okazji przedstawienia planów na ten rok nie mogło zabraknąć tematu boiska. Niestety sołtys jasno określił, ze sam sobie z tym problemem nie poradzi i liczy tu na wspólne działanie mieszkańców. Jak się też okazało podczas bieżącej dyskusji sporym problem dla mieszkańców osiedla jest złe odprowadzenie wody podczas opadów - pierwszy raz widzę jak studzienka jest wyżej niż droga. Jak ta woda ma się do niej dostać ?- pytał jeden z mieszkańców. Niestety o firmach, które zakładały w Gogolewie światłowody, mieszkańcy dobrego zdania też nie mają. Powodem są chodniki, które częściowo "dziurawe" są do dzisiaj.

  Po sołtysie głos zabrała radna Skrobała, która zebranym przybliżyła plany inwestycji gminnych jakie mają mieć miejsce w Gogolewie. Z wielu powodów najważniejszą, a przy okazji i najdroższą będzie rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków. Po uruchomieniu przyłączony do kanalizacji zostanie "Miłobędzin" oraz Niepart.  Zmodernizowana zostanie także droga przy placu zabaw. W Gogolewie będzie także jaśniej ze względu na dodatkowe latarnie uliczne. Pani Skrobała przybliżyła także zebranym parę spraw dotyczących jej działalności w ramach Rady Miejskiej. Krótko wyjaśniła też zasady działania kart :seniora, dużej rodziny oraz wolontariusza, na terenie gminy Krobia.

   Następnie głos zabrał Burmistrz Krobi, który na wstępie podzielił się swoim spostrzeżeniem iż sprawy inwestycji, planów i działalności przedstawili jego przedmówcy. Jemu niestety zostają zawsze najbardziej kontrowersyjne sprawy. I miał rację ponieważ najbardziej rażącym aktualnie problemem dla mieszkańców, którzy przybyli na zebranie, jest stan drogi powiatowej przebiegającej przez Gogolewo. A ściślej mówiąc drogi po której aby dostać się do Gogolewa trzeba jakoś pokonać, niezależnie z którego kierunku się jedzie. Praktycznie wyjeżdżając z Krobi w kierunku Chwałkowa już jest źle, a czym dalej w kierunku Gogolewa to tylko gorzej. Kulminacja następuje od skrzyżowania do Skoraszewic, aż po Niepart włącznie. Jak słusznie podkreślał Adam Franciszczak, mieszkańcy Gogolewa nie mają żadnej alternatywy, aby te newralgiczne odcinki ominąć. Gdzie się nie ruszymy z naszej wsi to wszędzie czyhają "niespodzianki". Niestety powiedzieć tu trzeba stanowczo, że odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi zarządca tej drogi - czyli Starostwo Powiatowe w Gostyniu. Mrocznym faktem w tej sprawie jest zależność przytoczona przez Burmistrza - że jak zauważył , cyt: czym więcej gmina Krobia daje pieniędzy do powiatu ( ok. 2 mln zł), to dziury są większe. Faktycznie nie wdzięczna to rola tłumaczyć się za kogoś, ale w tej sytuacji Burmistrz nie miał innego wyjścia, jak chociażby sprawę spróbować zebranym wyjaśnić. Podczas burzliwej dyskusji radna Skrobała odczytała odpowiedź z powiatu, jaką otrzymała na zapytanie o termin remontu tejże drogi. Zapewnienie było wyraźne, że do końca lutego dziury zostaną wyrównane. Dopowiem,że zebranie było 15.03, tekst ten piszę 20.03 - a ilość "pułapek" na drodze tylko się potęguje.

    Czwojda przedstawił także najważniejsze plany inwestycyjne urzędu, na terenie gminy Krobia, w roku 2017.

 

tekst/fot.: WojDor

 Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
ElitaMona, 2017-03-25 15:11:20
Ludzie, po co wy się męczycie, przecież wszyscy nas olewają. Burmistrz zna naszą słabość, radna to pożal się boże tylko imprezowiczka a adoracją swojej poprzedniczki, sołtys jest tylko dlatego, że zgodził się zostać wybrany i czeka na koniec kadencji. Po prostu komedia.
Najgorsza droga w promieniu 200V, 2017-06-17 18:48:04
Najgorsza droga w promieniu 200 km :). Mieszkańcy pisać petycje. Nikt nic nie robi w tym kierunku to wszyscy to zlewają.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 7200610 osób.
realizacja 2011: studio fabryka